Dnia 28.06.2021 roku
WNIOSEK
dotyczący Sołectwa Łężyce
w ramach konsultacji społecznych prowadzonych przez Gminę Wejherowo w sprawie zmiany „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania Przestrzennego Gminy Wejherowo”
Uznając za słuszną dotychczasową Wizję Gminy zmierzającą do tego, że „Gmina Wejherowo w 2021 roku stanowi wspólnotę mieszkańców zadowolonych z faktu zamieszkiwania na jej terenie; żyjących w przyjaznym i czystym środowisku naturalnym”
a jednocześnie Misją Gminy Wejherowo jest: „optymalne wykorzystywanie istniejących i przewidywanych oraz aktywne kreowanie nowych uwarunkowań dobrze służących godnej egzystencji mieszkańców i całej wspólnoty, jak również zachowanie dziedzictwa narodowego i czystości środowiska naturalnego.”
wnoszę o uwzględnienie wniosków wynikających z:
-
„Petycji z dnia 14 kwietnia 2018 roku w sprawie zmiany istniejącego „Studium...” podpisanej przez ponad 100 mieszkańców Sołectwa Łężyce, złożonej na ręce Wójta Gminy Wejherowo
-
dokumentu „Plan Odnowy Miejscowości Łężyce (kaszb. Łãżëce) na lata 2014-2020”, w którym podkreśla się walory turystyczne, rolnicze, kulturowe i historyczne Sołectwa Łężyce uwzględniające istniejącą dobrze wkomponowaną zabudowę mieszkaniową jednorodzinną.
Biorąc pod uwagę, że lokalizacja kolejnych zakładów przemysłowych na terenie sołectwa Łężyce w sytuacji gdy zlokalizowany jest tu zakład gromadzenia i utylizacji odpadów dla aglomeracji od Sopotu do Wejherowa powoduje kumulowanie się niekorzystnych czynników i:
-
negatywnie wpływa na środowisko leśne Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i Rezerwatu Cisowa oraz ich Otuliny,
-
przyczynia się do dalszej degradacji terenów leśnych i rolniczych nie tylko Sołectwa Łężyce ale całej okolicy wzdłuż dróg dojazdowych,
-
w zależności od kierunków wiatru, spalinami oraz wyziewami produkcyjnymi zatruwani są albo mieszkańcy Rogulewa, Gacyn i Głodówka albo użytkownicy (w tym dzieci szkolne, turyści piesi i rowerzyści) Alei Parku Krajobrazowego oraz drogi Marszewskiej, które stają się drogami tranzytowymi łączącymi Gdynię i Sopot z Rumią, Redą, Wejherowem, Koleczkowem, Bojanem, drogą S6 oraz terenami rekreacyjnymi Kaszub.
-
powoduje wzrost tła dla hałasu, zanieczyszczeń powietrza, gruntów oraz wody i tak już wysokiego ze względu na działania Eko Doliny zlokalizowanej na obszarze oznaczonym w istniejącym studium jako (15a).
w trosce o środowisko i zrównoważony rozwój miejscowości, a także o dobrostan mieszkańców i wszystkich użytkowników dróg oraz osób korzystających z uroków Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, Rezerwatu Cisowa i Ogrodu Botanicznego w Marszewie
wnoszę o:
-
Ustanowienie obszaru Sołectwa Łężyce oznaczonego obecnie symbolem (15b) jako przeznaczonego do rozwoju :
a. funkcji mieszkaniowych w formie budownictwa jednorodzinnego rezydencjalnego
b. funkcji rolniczych i hodowlanych w szczególności gospodarstw ekologicznych produkujących zdrową żywność, prowadzących tzw. Zagrody Edukacyjne do edukacji dzieci i młodzieży z systemów ekologicznych, zasad dobrego żywienia, zdrowego sposobu życia. Dotyczy działek rolnych 49 do 59, 43,45, 47 15/6, 14/11, 14/13, 14/16,14/20, 14/21, 86/18, 88, 94, 60, 63, 64, 66/4, 66/5, 66/6, 78/3, 79, 83, 80/2
c. funkcji publicznych, turystycznych, agroturystyki, rekreacji i kulturowo-oświatowych.
d. funkcji ochronnych przez zalesienie działek 177/3, 7/99, 7/32, 39/3, 39/4, 7/78, 7/32, 39/3, 39/4
-
Dopuszczenie na terenie (15b) Sołectwa Łężyce usług jedynie nieuciążliwych dla mieszkańców i środowiska naturalnego.
-
Zakazanie lokalizowania na terenie (15b) Sołectwa Łężyce produkcji i przemysłu oraz usług uciążliwych dla mieszkańców lub środowiska naturalnego.
-
Zobowiązanie zakładu zlokalizowanego w obszarze (15a) Sołectwa Łężyce do zamknięcia się z uciążliwościami w granicach obecnie zajmowanego terenu.
-
Zobowiązanie zakładu zlokalizowanego w obszarze (15a) Sołectwa Łężyce do stosowania technologii, którą przedłożył na etapie uzyskiwania i na podstawie których uzyskał pierwsze decyzje lokalizacyjne - to znaczy składowania na kwaterach jedynie odpadów pozostałych po sortowaniu surowców wtórnych typu szkło, makulatura, plastiki, opakowania metalowe.
-
Zachowanie w dotychczasowej funkcji istniejące na terenie Sołectwa grunty leśne, korytarze ekologiczne, zieleń śródpolną, zbiorniki wodne i retencyjne. Dopuszczenie zmiany ich przeznaczenia wyłącznie na niezbędne inwestycje celu publicznego.
-
Należy uwzględnić, że Sołectwo leży w centrum Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego z którego została sztucznie wydzielona tak zwana „otulina” która zamiast zgodnie z jej przeznaczeniem pełnić dla Parku funkcje ochronne, sama mu zagraża gdyż skupia, wytwarza i kumuluje na swoim terenie znaczne zagrożenia chemiczne, bakteriologiczne i krajobrazowe. Należy przywrócić w miarę możliwości pierwotne znaczenie i zadanie otuliny TPK.
-
Odtworzyć zieleń śródpolną i korytarze ekologiczne (co roku w Łężycach jest np. problem z żabami przekraczającymi drogi komunikacji samochodowej)
Sołectwo Łężyce jest sołectwem, w którym ma miejsce dynamiczny rozwój jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego i dla mieszkańców ważna jest komunikacja zbiorowa żeby się integrować w ramach gminy pomiędzy sołectwami, a także kontaktować z centrum administracyjnym gminy. Wobec tego, że obecnie w Sołectwie nie ma żadnych usług mieszkańcy w tym dzieci muszą korzystać z nich w miejscowościach sąsiednich co oprócz kosztów zagraża również ich bezpieczeństwu.
Dlatego wnoszę aby ująć w planach rozwoju gminy działania na rzecz:
w zakresie komunikacji
-
Budowy przejść dla pieszych bez progów zwalniających, a za to z pulsującymi stale żółtymi światłami (rozwiązanie popularne na zachodzie Europy) zmienianymi na czerwone przez pieszych na czas ich przechodzenia przez jezdnię. Światła zasilane mogą być przez równie popularne baterie słoneczne
-
Budowy ronda na skrzyżowaniu drogi Marszewskej i Al. Parku Krajobrazowego
-
Budowy ronda w Koleczkowie
-
Budowy mini rond na wyjazdach z osiedli Rogulewa lub sygnalizacji świetlnej w godzinach szczytów komunikacyjnych, w pozostałym okresie żółte światło pulsujące, lub sterowanie na pilota udostępnianego mieszkańcom.
-
Budowy przystanków autobusowych - powinny być budowane tylko z zatokami, a istniejące należy przebudować gdyż generują zwiększone zużycie paliwa przez pojazdy blokowane przez zatrzymujące się obok przystanków autobusy i tym samym znacznie zanieczyszczają środowisko
-
Ze względów bezpieczeństwa (dojazd pogotowia, straży pożarnej, możliwość czasowego parkowania, możliwość wykonania chodników i ścieżek rowerowych) drogi osiedlowe powinny posiadać szerokość minimum 10 m. Zakaz zabudowy blokującej ruch w odległości 5 m od osi jezdni w przypadku istniejących dróg węższych.
-
Rozwiązania komunikacji i połączenia sołectwa z okolicznymi miejscowościami oraz centrum administracyjno kulturalnym gminy przy pomocy komunikacji zbiorowej
w zakresie infrastruktury usługowej
-
Wyznaczyć w Rogulewie działki usługowe pod mini centrum handlowo usługowe w którym znajdzie się sklep spożywczo-przemysłowy, biuro sołectwa, dom kultury, klubo-kawiarnia, sala mieszcząca 200 osób i umożliwiająca prowadzenie w normalnych warunkach zebrań wiejskich, imprez kulturalno-oświatowych, dyskusyjnych klubów filmowych, zebrań okolicznościowych i tp, biblioteka, poczta, placówka medyczna,
-
Ująć Łężyce w planie sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Wejherowo
w zakresie ochrony środowiska
-
zwiększenie dla Sołectwa dotacji do odnawialnych źródeł energii aby zrekompensować i nie powiększać tła zanieczyszczeń powietrza
-
doprowadzenie do gazyfikacja Sołectwa
-
zakończenie budowy kanalizacji sanitarnej
-
uporządkowanie gospodarki wodociągowej i ppoż
-
odtworzenie zasypanych zbiorników retencyjnych i budowa nowych
-
wyznaczenie zieleni rekreacyjnej jak w projekcie Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla Sołectwa z roku 2005
Z wyrazami szacunku
Podpisy Mieszkańców Sołectwa Łężyce |