This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.
Obywatelska rewolucja przciw wycince lasu PDF Drukuj Email
Nie walczymy z leśnikami. Oni są tylko żołnierzami. Walczymy z ich zleceniodawcami, prawdziwymi złodziejami, czyli Ministerstwem Środowiska. Powiedziałem "złodziejami", wiem, jak to brzmi, ale przecież nas okradają z lasu - mówiąc to, Brunon Wołosz spogląda na wyciągnięty w jego stronę dyktafon. - Może pan nagrywać. Nie mamy nic do ukrycia.
Idziemy we trójkę po oliwskim lesie. Oprócz Brunona - informatyka, który na Facebooku założył fanpage sprzeciwiających się wycinkom lasu, jest jeszcze Marcin Wilga. Z zawodu elektronik, emerytowany pracownik Politechniki Gdańskiej. Na swoim koncie ma ponad 80 publikacji naukowych o grzybach, również w najbardziej renomowanych czasopismach naukowych. Zaś strona "TRÓJMIEJSKIE LASY. Społeczny Sprzeciw Przeciw Złej Gospodarce" ma na Facebooku prawie 3300 polubień.
Rozmawiamy o lesie. Mijamy stary, zapuszczony sad. Marcin Wilga: - Drzewa same murszeją, przez co mamy stanowisko krążkówki żyłkowanej z rodziny smardzowatych (sprawdzę potem - gatunek znajduje się, jako zagrożony, na tzw. Czerwonej Liście). A to dzięki temu że ktoś ten sad pozostawił samemu sobie - Marcin Wilga odwraca się i pokazuje potok po drugiej stronie leśnej polany. - W tym potoku pan znajdzie muchówki w formie larwalnej. W Polsce są dwa stanowiska, w Górach Świętokrzyskich i tu.
Kawałek dalej mykolog amator zatrzymuje się i mówi: - Proszę zobaczyć grzybka. Patrzę w górę. Huba jak huba, niezbyt ładna, jakaś taka szarobura. Marcin Wilga: - Czyreń osikowy. Znajduje się na Czerwonej Liście, w kategorii "e" (gatunki wymierające, krytycznie zagrożone).
Rośnie na drzewie przy rozjeżdżonej traktorami drodze.
- Jak będą chcieli poszerzać drogę, to wytną te drzewo.
Drzew nie wycina leśniczy, tylko tzw. ZUL-e, czyli Zakłady Usług Leśnych. Czyli po prostu drwale, pilarze, robotnicy leśni.
- Myśli pan, że drwale będą wiedzieli, że tego akurat drzewa nie można wycinać?
A myśli pan, że sam leśniczy o tym wie? Wielokrotnie prowadziłem leśniczych na miejsca zdewastowane przez drwali, i pokazywałem im zniszczone stanowiska chronionych roślin i grzybów - mówi Marcin Wilga.
Brunon: - Zdajemy sobie sprawę, że grzybki to mało nośny temat. Co tam jakieś trujące grzybki, każdy pomyśli, co mnie to obchodzi? Bo też tu chodzi o coś więcej. Brunon tłumaczy istotę protestu. Ludzie nie znają się na przyrodzie tak, jak Marcin. Chcą przebywać w pięknym, starym niezdewastowanym lesie, w którym zobaczą ciekawe rośliny i zwierzęta.
Chodzi o bioróżnorodność, której sprzyja zalegające w lesie tak zwane martwe drewno. Idziemy dalej. Dalej dopytuję Brunona i Marcina, dlaczego sprzeciwiwają się wycinkom. Marcin Wilga tłumaczy na przykładzie: - Wśród grzybów są saproksylobionty. One mają stanowiska na martwym drewnie. Ale nie tylko one. To rzesze owadów, ptaków i innych zwierząt, które żyją w lesie, dla których rozkładające się w ściółce drzewo jest środowiskiem do życia. Dochodzimy w końcu do martwego drewna. Leży przy drodze, poukładane równiutko.
Obok stoi ciężarówka z chwytakiem, jakby owadzim odnóżem, rozczapierzającym się, żeby chwycić pień. Martwe drewno z hukiem ląduje na pace ciężarówki, za chwilę pojedzie do tartaku. - O to właśnie nam chodzi - pokazują na wywożone, długie na kilkanaście metrów, równiutkie bukowe pnie. Martwe drewno, zamiast pozostać w lesie, wyjeżdża z niego ciężarówką. W materiale przeczytasz także rozmowę z Adamem Wajrakiem – dziennikarzem, ekologiem, autorem wielu książek o przyrodzie oraz z Markiem Zemanem, nadleśniczym Nadesnictwa Gdańsk.

Czytaj więcej: http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/3783805,w-gdansku-znow-zacznie-sie-obywatelska-rewolucja-tym-razem-w-sprawie-wycinki-lasu,id,t.html
 

"Nieznani" Sprawcy !!

zniszczyli serwery z naszymi stronami WWW.

Pracujemy nad odtworzeniem przynajmniej części publikacji.

Więcej ...

Menu witryny

wesprzyj nas i Siebie

..... Migawki losowe

plakat ekopark.jpg

Statystyka

Odsłon : 1435760